Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Sezon zimowy na K2 – szczyt i tragedie

W tym sezonie o K2 mówiło się głównie w kontekście pierwszego zimowego wejścia z 16 stycznia. Wtedy to grupa nepalskich wspinaczy dotarła w dosyć spektakularny sposób na szczyt. Czy wejście tyralierą jest dobrym pomysłem nie będziemy spekulować, na pewno jednak pierwsze zimowe wejście jest warte odnotowania.

Nie można jednak zapomnieć o tragediach jakie miały miejsce w tym sezonie. Trzy tygodnie po sukcesie Nepalczyków zginął Atanas Skatov bułgarski 42 letni wspinacz. Należał do komercyjnej wyprawy Seven Summit Treks. Po dojściu do obozu trzeciego postanowił się wycofać z powodu warunków pogodowych. W czasie zejścia, podczas przepinki na poręczówkach, odpadł i niestety zginął. Był niezwykle doświadczonym wspinaczem (13 ośmiotysięczników na koncie).

Druga tragedia rozegrała się z udziałem Johna Snorriego z Islandii, Juana Pablo Mohr Prieto z Chile, Muhammada Sadpary z Pakistanu i jego 22-letniego syna Sajida Ali Sadpary. Po wyjściu z obozu trzeciego czwórka udała się do góry, jednak jeszcze przed „Szyjką butelki” na 8200 Sajid poczuł się źle. Po operacjach związanych z próbą poprawienia sytuacji z użyciem tlenu (walczył z regulatorem) został „oddelegowany” przez ojca w dół i bezpiecznie dotarł do bazy. Niestety nie wiadomo co się wydarzyło u góry ponieważ był to ostatni kontakt z pozostałą trójką.

Tak oto zimowy sezon na K2 mimo zdobycia szczytu zakończył się bardzo smutno.

fot. wiki