Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Skalna inicjatywa PZA

rankingPZA_400px_1

Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom środowiska, PZA uruchamia program dofinansowań dla najlepszych wspinaczy skalnych. Podstawą, na której bazuje, jest oficjalny ranking przejść skalnych PZA.

Istotą rankingu [http://www.ranking.pza.org.pl/] jest rejestrowanie swoich przejść w wirtualnej bazie danych oraz porównywanie ich z przejściami innych wspinaczy. W zamyśle jest to także pomocne narzędzie do archiwizowania dorobku polskich wspinaczy skalnych.

Do projektowania rankingu zaprosiliśmy liczną grupę polskich wspinaczy skalnych – specjalistów od wspinania z liną, jak również najlepszych boulderowców, których komentarze miały istotny wpływ na obecny kształt regulaminu oraz funkcjonalnej części rankingu.

Jak to działa?

W obecnej formie jest to jedyna oficjalna płaszczyzna rywalizacji  pomiędzy zawodnikami uprawiającymi wspinaczkę skalną w Polsce. Ranking prowadzony jest w dwóch konkurencjach. Pierwszą jest wspinaczka skalna po drogach ubezpieczonych (sportowych) oraz nieubezpieczonych, druga to bouldering. W obu przypadkach przejścia dzielone są pod względem płci oraz wieku. Szczegóły znajdziecie w regulaminie: http://www.ranking.pza.org.pl/info/regulamin

Jakie korzyści?

Sporządzany na podstawie wprowadzonych przejść oraz przypisanym im punktów ranking jest podstawą do przyznawania dotacji do wyjazdów sportowych dla najlepszych wspinaczy. Polski Związek Alpinizmu chciałby nagrodzić posiadaczy najlepszych „wykazów” dotacjami przyznawanymi na początku roku w odniesieniu do wyników z roku poprzedniego.

Nie chcemy jednak, żeby ranking służył tylko i wyłącznie najlepszym wspinaczom walczącym o środki finansowe PZA i MSiT. Docelowo pragniemy uczynić z niego część większego systemu obejmującego topo wspinaczkowe, bazę wyników w zawodach czy wykaz przejść górskich.

Ranking obecnie jest w fazie „beta” i stale się rozwija. Wciąż planowane i dodawane są nowe funkcjonalności. Pragnęlibyśmy, by w przyszłości stanowił źródło wiedzy oraz inspiracji wspinaczkowych dla wspinaczy na każdym poziomie zaawansowania. W związku z tym już teraz zapraszamy do logowania i testowania każdego aktywnego wspinacza i wspinaczkę.

Jako, że chcielibyśmy, by nasz ranking odpowiadał rzeczywistym potrzebom środowiska wspinaczkowego, będziemy wdzięczni za wszelkie merytoryczne uwagi – prosimy o kierowanie ich do nas za pomocą formularza kontaktowego umieszczonego na stronie rankingu.

Wpinajcie się:)                 http://www.ranking.pza.org.pl/register

Info: PZA