Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Spotkanie w KW Kraków 24.06.2015

Wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie z Miłoszem Jodłowskim w lokalu KW Kraków.

Po raz drugi krakowski klub zorganizował w ostatnim czasie spotkanie w tematyce „drażliwej”. Trzeba to podkreślić jako cenną inicjatywę w rozładowywanie konfliktów środowiskowych.

Spotkanie była bardzo długie i nie da się w krótkiej relacji zawrzeć wszystkiego dlatego pozwolę sobie na bardziej „osobiste migawki” niż na dużą dziennikarską relację.

 

Po pierwsze na co należy zwrócić kolegom dyskutującym w Internecie uwagę jest to iż dyskusja mimo że często ostra i emocjonalna to była prowadzona bardzo elegancko.

Na początku Miłosz przedstawił harmonogram prac nad planem udostępniania TPN.

Starał się w miarę przystępnie opisać gdzie i jaka była rola PZA. W międzyczasie do poszczególnych fragmentów tego harmonogramu były zadawane pytania.

Potem Miłosz starał się przedstawić sam plan i wyjaśnić swoją oraz PZA rolę w jego przygotowywaniu i recenzowaniu.

 

Najważniejsze wnioski i informacje jakie płyną z tego spotkania:

 

1 – plan po zatwierdzeniu będzie obowiązywał przez 20 lat.

2 – wysłanie do Ministerstwa prawie na pewno będzie w tym roku ze względów budżetowych.

3 – limity dotyczące wspinaczy już obecnie funkcjonują (formalnie) i na pewno będą w planie bo wynika to wprost z ustawy, nie wynika z niej jednak w jakiej formie mają być wprowadzone.

4 – Zwrócono uwagę na bark podstaw naukowych dla wyznaczonych konkretnych liczbowych wartości limitów (nie tylko w Tatrach)

5 – Elektroniczny system rejestracji został zaproponowany przez PZA jako jedno z możliwych rozwiązań monitoringu wspinaczy ale co Miłosz podkreślał wielokrotnie został zaproponowany w konkretnym kontekście – to znaczy że jest możliwy jeśli dzięki temu uda się uzyskać nowe legalne rejony wspinaczkowe na terenie Tatr Zachodnich.

6- dyskutanci zwrócili uwagę Miłoszowi na problemy komunikacji Zarząd PZA a reszta wspinaczy zrzeszonych w klubach.

7 – Piotr Szalony Korczak wyjaśnił przyczyny etyczne protestu przeciw ESR nazywając go nawet „kagańcem”.

8 – Piotr zwrócił uwagę również na fakt iż PZA nie reprezentuje wszystkich wspinaczy z czym dyskutanci się zgodzili i zastanawiali się co do tego doprowadziło i jak mimo to na zewnątrz starać się mówić jednym głosem.

 

zajawka 1 KW logo

 

Jakub Barbasz (Qbab)