Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Sukcesy Polaków w Taghii – klasyczne przejścia Widma 8a 490m

Sukces w Taghii. 24 września Michał Brożyna (KS Korona), Grzegorz Grochal (KS Korona), Marcin Opozda (KW Kraków) i Tomasz Samitowski  (KS Korona) poprowadzili drogę Widmo (8a, ok. 490m).

widmooficjalnetopo

Widmo zostało wytyczone 11 lat temu (2014)przez Bogusława Fica, Tomka Samitowskiego, Grzegorza Grochala. Wówczas jednak nie udało się przejść klasycznie najtrudniejszego wyciągu, którego trudności zostały oszacowane na 8a+.

TondrateRafalPorebski
Tadrarate w całej okazałości, Widmo biegnie niemalże środkiem ściany. fot. Rafał Porębski

Główny cel wypadu został osiągnięty 24.09.2015 Widmo zostało poprowadzone w całości (8a, ok. 490m) – droga jest w całym przebiegu wymagająca i bardzo trudna. Drogę poprowadził Marcin z Uśmiechem, ja byłem z nimi w ścianie jako support (szedłem na drugiego dbając o styl:), a Ges czuwał nad nami od góry organizując wsparcie żywnościowe + biwak, który ostatecznie nie był konieczny (droga została zrobiona w jeden dzień)

Oprócz wyżej wspomnianego zespołu w Maroko działali także Piotr Białas i Mateusz Szmajda (UKA), którzy mogą pochwalić się przejściem Baraka na Oujdad (7b, 675m), co zajęło im ok. 39h.

widmo wyciag
Marcin Opozda na wyciągu 7c+ (wcześniej pociągnął 8a OS:). fot. G Grochal

źródło: pza