Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Super Kolos dla Janusza Kurczaba, za całokształt dokonań!

W najbliższy weekend w Gdyni po raz kolejny odbędą się Kolosy. W tym roku poznaliśmy laureata Super Kolosa – został nim wyróżniony Janusz Kurczab, za całokształt dokonań. Serdecznie gratulujemy!

kurczab_arch
W drodze na Shispare i Ghenta Sararch. Janusza Kurczaba / Magazyn „GÓRY”

Poniżej informacja ze strony kolosy.pl:

Kapituła zdecydowała, że najcięższa, bo ważąca prawie 10 kg statuetka za całokształt dokonań, trafi do rąk Janusza Kurczaba, wybitnego alpinisty oraz niestrudzonego popularyzatora i kronikarza polskich osiągnięć w górach całego świata.           

Laureat Super Kolosa urodził się 77 lat temu w Warszawie. W młodości był jednym z najlepszych szermierzy w kraju, wielokrotnym mistrzem Polski w szpadzie i uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Rzymie.

Sukcesy wspinaczkowe zaczął odnosić we wczesnych latach 60. Wytyczył wiele nowych skalnych i lodowych dróg w Tatrach, Alpach, Hindukuszu i Karakorum. W roku 1971 dokonał pierwszego zimowego przejścia Wielkim Filarem Narożnym Mont Blanc. Trzy lata później kierował wyprawą, której uczestnicy jako pierwsi zdobyli Shishpare Sar w Karakorum, dwukrotnie próbował też wytyczyć nową drogę na K2 (osiągając wysokość 8400 m i 8250 m).

Jest autorem wielu książek i przewodników, m.in. serii Polskie Himalaje, stanowiącej niezastąpione kompendium wiedzy na temat historii eksploracji najwyższych gór świata.

Podczas Kolosów 2014 prelekcję poświęconą laureatowi będzie można oglądnąć tuż po ceremonii wręczenia statuetek w hali Gdynia Arena, w niedzielę, 15 marca, o godz. 17.30.            

Więcej informacji o Kolosach znajdziecie na stronie www imprezy: http://www.kolosy.pl/

           źródło: Kolosy.pl