Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Świetne przejścia Polaków w Alpach

Zima wciąż trwa, a do nas docierają coraz to nowsze informacje o bardzo dobrych przejściach alpejskich w wykonaniu naszych rodaków.

W tym sezonie sporą popularnością cieszyła się droga Schmidtów na północnej ścianie Matterhornu. W ostatnich dniach dwa zespoły przeszły tę linię, a wiele wskazuje, że to nie koniec i jeszcze niedługo usłyszymy o przejściach tej ściany.

Najpierw linię pokonali Alek Barszczewski i Piotr Sułowski, a krótko po nich zespół Maciek Bedrejczuk, Maciek Janczar i Tomek Klimczak. Pierwszy zespół spędził w ścianie 15 godzin, drugiemu zespołowi przejście ściany zajęło 11 godzin.

matterhorn-schmidtroute2
Droga Schmidtów

Tym przejściem Tomek „Klimas” Klimczak skompletował trylogię północnych ścian alpejskich. Tomek wcześniej uporał się z północną ścianą Eigeru – 16 kwietnia 2014 i Colton Macintyre na Grandes Jorasses w listopadzie. Prawdopodobnie Klimas jest pierwszym Polakiem, któremu udało się dokonać takiego wyczynu.

Wiadomości o kolejnym świetnym przejściu dotarły z masywu Mont Blanc, gdzie zespół Marcin Księżak, Wojtek Ryczer i Rafał Zając pokonał w 24h klasyk Grandes Jorasses – drogę Colton-Macintyre.

ColtonMcIntyre-gj
Colton-Macintyre fot. gj

źródło: kw warszawa