Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Szalony, czyli „Deklaracja nieśmiertelności”, zwieńczeniem przeglądu filmów Marcina Koszałki w TVP Kultura

6 lutego 2013 r. TVP Kultura rozpoczyna przegląd filmów Marcina Koszałki, dawniej krakowskiego grotołaza i skałkowca, a dziś znanego reżysera.

Przez trzy pierwsze środy będą prezentowane po dwa filmy jego autorstwa, począwszy od debiutanckiego (z 1999 r.), i – według organizatorów przeglądu – skandalizującego:  „Takiego pięknego syna urodziłam”.

W ostatnią środę (27 lutego o godz. 23.15) wyemitowany zostanie tylko jeden film – „Deklaracja nieśmiertelności”, rzecz o Piotrze Korczaku „Szalonym”.  Przypomnijmy, że jak informuje Wikipedia „Film powstawał przy aktywnym udziale samego Korczaka, który był głównym bohaterem dokumentu. Wspinacz powiedział: „Do samej koncepcji wniosłem sporo. Nie było jakiegoś ustalonego scenariusza, film powstawał na planie, w trakcie kręcenia. Do samego końca walczyliśmy o jego ostateczny kształt”

szalony

Dzieło to, jak podkreślają organizatorzy przeglądu w TVP, jest filmem górskim obsypanym nagrodami na całym świecie.

Film ten, o czym już pisaliśmy, dostał już 22 nagrody, czyli ponad połowę nagród jakie otrzymał Marcin Koszałka za wszystkie swoje filmy dokumentalne/krótkometrażowe, a współtworzył ich już ponad 25. Dodajmy, że aż 14 z tych nagród za „Deklarację nieśmiertelności”  zostało uzyskane na festiwalach zagranicą.

źródło: www.tvp.pl; (PR)

Czytaj też:  Już 22 nagroda za film o Szalonym

Warto przeczytać:

Tatrzańskie granie z nowej perspektywy – Żabi Koń, Lodowy, Ganek…

Tajemnice krzyża na Gierlachu

.