Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Szkolenie z technik hakowych – relacja Wadima Jabłońskiego

„W dniach 3-5.11.2018 odbyło się szkolenie z technik hakowych poprowadzone przez Jarka Cabana. Zapisy na kurs cieszyły się dużym zainteresowaniem, a finalnie w jego składzie znaleźli się Wadim Jabłoński, Karolina Ośka, Kacper Kłoda, Damian Bielecki, Maciek Kimel, Paweł Zieliński, Marcin Michalek i Mateusz Grobel.

23376970_1815999215095791_288584689_oPierwszego dnia kursu zapoznaliśmy się z podstawami techniki podciągu i ze sprzętem, rodzajami skyhooków i sposobem ich osadzania. Pokonaliśmy kilka dróg na wędkę podchodząc na własnych punktach, a następnie prowadziliśmy wpinając się w ringi. Zajęcia musieliśmy skończyć wcześniej z powodu złej pogody. Następnego dnia doskonaliliśmy poznane wcześniej techniki na Kołoczku, zapoznając się z metodami pokonywania przewieszeń i podchodzenia na drugiego metodą amerykanską oraz jaskiniową z likwidowaniem przelotów. Ostatni dzień kursu poświęcony był na techniki bigwallowe z naciskiem na metody holowania, radzenia sobie z ciężkim ładunkiem przez wyciąganie na przeciwwagę w dwie osoby lub z układem zwielokrotniającym siłę. Nauczyliśmy się także jak poprawnie mocować i zabezpieczać wory. Przez cały czas trwania kursu nauczyliśmy się także wielu przydatnych, górskich patentów.

Dziękujemy serdecznie Jarkowi Cabanowi za fachowe przeprowadzenie kursu w rewelacyjnej atmosferze i Polskiemu Związkowi Alpinizmu za zorganizowanie szkolenia.”

                                                                                                                                    Wadim Jabloński

 

Szkolenie z hakówki faktycznie cieszyło się dużym zainteresowaniem i dlatego też Komisja Szkolenia i Wspinaczki Wysokogórskiej wraz z prowadzącym zajęcia Jarkiem Cabanem uznała, że uczestnicy, którzy nie zakwalifikowali się na termin 3-5. 11. 2018 odbędą szkolenie w terminie 1-3 grudnia 2018r.

IMG_0531W imieniu Komisji Szkolenia i Wspinaczki Wysokogórskiej zapraszam na kolejne imprezy,

Janek Kuczera (Instruktor Alpinizmu PZA, TOPR)

Szkolenie te jest częścią projektu, w którym wspierany jest przede wszystkim rozwój wspinaczy w preferowanym wieku 18-30 lat z różnym doświadczeniem w rozwoju wspinaczkowym; od „tradu” w skałach, poprzez ubezpieczone drogi wielowyciągowe, po górskie wspinanie – letnie i zimowe. Poza wspinaniem celem jest też integracja środowiska wspinaczkowego oraz wymiana doświadczeń. W realizację projektu zaangażowani są instruktorzy PZA, a także aktywni i doświadczeni wspinacze z długoletnim stażem. W dalszej perspektywie planowane są coroczne obozy w skałkowe rejony tradowe i wielowyciągowe oraz górskie, zarówno latem jak i zimą. Decydującym kryterium naboru jest odpowiedni wykaz przejść oraz kryteria wiekowe.