Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Szykujcie się na Kolosy!

Idzie wiosna, więc, jak co roku, do Gdyni na swoje święto zjeżdżają się globtroterzy. Od 11 do 13 marca podczas 18. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów spotkamy wszystkich, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy realizowali najciekawsze przedsięwzięcia eksploracyjne. Będą: Olek Doba, Marcin Tomaszewski, Andrzej Ciszewski, żeglarze z „Selmy” i wielu innych. Finał imprezy, podczas którego zostaną wręczone Kolosy, najważniejsze polskie nagrody podróżnicze, poprowadzą Kinga Baranowska i Tomek Michniewicz. Kolosy to największa tego typu impreza w Europie

kolosy20160001

Przez trzy dni, od piątkowego przedpołudnia do niedzieli wieczór, w hali Gdynia Arena oraz w salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego odbędzie się blisko sto prezentacji, pokazów zdjęć oraz filmów, przedstawiających najbardziej interesujące polskie dokonania podróżnicze 2015 roku.

kolosy20160013

Największa różnorodność, tradycyjnie, w kategorii „Podróże”. Będzie kilka świetnych wypraw rowerowych, m.in. trawers jednego z najgorętszych miejsc na naszej planecie, Pustyni Danakilskiej w Etiopii (sobota) oraz (w różnych wariantach – jesienno-tybetańskim, zimowym i sztafetowym) przeprawy na dwóch kółkach przez Chiny. Z kolei Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan opowiedzą – również w sobotę – o trzech miesiącach spędzonych na Wielkim Szlaku Himalajskim (1700 km przez Nepal piechotą ze wschodu na zachód najwyższych gór świata), a Dominik Szmajda (w piątek) o marszu do samego „jądra Afryki”. Nie zabraknie też naprawdę ambitnych i wymagających wypraw rodzinnych – dwóch dookoła świata i jednej, za to dogłębnej, po Indiach (na to warto zarezerwować czas w piątek po południu).

kolosy20160003

Niebywała gratka szykuje się w tym roku dla żeglarzy. O swoich rekordowych na skalę światową osiągnięciach opowiedzą uczestnicy rejsów w najzimniejsze rejony Ziemi jachtami „Selma” i „Katharsis II”. Ich załogi dotarły na oblewające Antarktydę Morza Rossa, osiągając „żeglarski Mount Everest” – Zatokę Wielorybią. Będzie też coś o wydarzeniach z drugiej strony globusa – rejsie jachtem „Barlovento II” tak daleko na północ jak jeszcze nikt wcześniej (wszystkie trzy prezentacje w sobotę przed południem). Mało tego – Super Kolosa za całokształt osiągnięć i wybitny wkład w rozwój polskiego żeglarstwa otrzyma człowiek-instytucja, w latach 2000-2010 członek Kapituły Kolosów, wychowawca kilku pokoleń pasjonatów morza, kpt. Wojciech Jacobson.

kolosy20160008

Choć OSPŻiA odbywają się w Gdyni, zawsze mocną reprezentacją mają na ich alpiniści. Tak samo będzie za niespełna trzy tygodnie. W sobotni wieczór Marcin Tomaszewski zrelacjonuje wytyczenie nowej polskiej drogi na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii, którego dokonał wspólnie z Markiem Raganowiczem ostatniej zimy (!), a Wojciech Ryczer z Marcinem Rutkowskim i Rafałem Zającem opowiedzą o wspinaczce na niezdobyty dotąd sześciotysięcznik San Lian South East w masywie Minya Konka w chińskiej prowincji Syczuan. W niedzielę pojawi się natomiast Monika Witkowska, która od niedawna ma prawo z satysfakcją nosić na czole Koronę Ziemi, oraz nieprzewidywalna ekipa Nanga Dream, świeżo po powrocie spod ściany Rupal.

kolosy20160010

Z wypraw jaskiniowych najciekawiej zapowiada się kolejna odsłona eksploracji „chińskich podziemi” przez Andrzeja Ciszewskiego, najczęściej nagradzanego i wyróżnianego człowieka w historii Kolosów, bezapelacyjnie też jednego z najlepszych na świecie grotołazów, oraz prezentacja „Pod podszewką Tatr” o pełnej niespodzianek eksploracji Bandziocha Kominiarskiego w Tatrach Zachodnich.

kolosy20160005

Ale to oczywiście nie wszystko.

Na początku wspomnieliśmy o Olku Dobie. Najbardziej rozpoznawalny w tej chwili polski podróżnik w ubiegłym roku nie tylko odpoczywał po swojej drugiej wyprawie transatlantyckiej, zbierał laury i spisywał wspomnienia, ale również przygotowywał się do następnej ekspedycji. W Gdyni laureat Super Kolosa 2011 opowie o tym, co zamierza, i gdzie najprawdopodobniej spędzi swoje siedemdziesiąte urodziny.

Rzecz jasna będą też inni „stali bywalcy”: znakomita himalaistka, Kinga Baranowska, oraz dziennikarz radiowy i autor książek, Tomek Michniewicz, w niedzielę poprowadzą wspólnie finał Kolosów, Piotr Strzeżysz przypomni się retrospektywą o swoim rowerowym życiu, a Łukasz Supergan opowie o tym, jak mu się szło przez Pireneje.

kolosy20160015

Oprócz tego: premiery książek i spotkania z ich autorami (w sali seminaryjnej hali Gdynia Arena), salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty (m.in. o tym, jak podróżować naprawdę tanio, a przy tym bezpiecznie) i wszystko, czego nie da się ująć w programie: długo wyczekiwane spotkania, zaskakujące nowe znajomości, lawiny pomysłów na nowe wyprawy i mnóstwo energii.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów – statuetek za dokonania roku, które Kapituła nagrody przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności.

kolosy20160006

Kolosy odbędą się w hali Gdynia Arena oraz w nowoczesnym obiekcie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznym (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Warto dodać, że w tym roku po raz pierwszy przed halą stanie telebim, na którym z zewnątrz będzie można śledzić prezentacje pokazywane w dużej sali.

Więcej informacji organizacyjnych na www.kolosy.pl i na Facebooku.

Organizatorami XVIII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i agencja MART. Organizatorem Nagrody KOLOSY jest MART.