Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Szymon Łodziński w Osp – Strelovoda 8c

Ciekawe wieści napływają do nas z początkiem roku. Chociaż i w rodzimych skałach warun dopisuje aż miło, niektórzy wspinacze,czas świąteczno-sylwestrowy,postanowili spędzić za granicą. Jednym z nich był Szymon Łodziński (DMM, Red Chili, Edelweiss, NST, Camper.pl, UKA, wgore.eu), który dokładnie w Nowy Rok poprowadził bardzo dobrze znanego w Polsce Strelovoda, 8c. Poniżej jego relacja:

„Wyjazd do Ospu,po przepracowanej na panelu jesieni,miał być sprawdzianem z zakresu szybkiego RP. Finalnie wyszło 11 dni wspinaczkowych, z czego pierwsza część wyjazdu w temperaturach ok +2°C,a druga jego część przy ok +10 stopniach i słońcu. Przejść nie on-sightem, z których byłbym zadowolony w tym sezonie, miałem bardzo mało, w związku z tym motywacja była spora. :-)

Strelovod OFF_8703

Poszło lepiej niż sądziłem, a najtrudniejszą drogą, którą zrobiłem, był Strelovod 8c w 4 próbie (tego konkretnego wariantu, bo ma on wspólne części z dwiema innymi drogami). Strelovod zaczyna się średnio trudnym bulderem po małych chwytach, z niego wchodzi się w lekki rest i parunastoruchowy trawers w lewo po pozytywnych chwytach. Ten odcinek ma ok. 7c+ i bezpośrednio z niego, bezrestu przechodzimy na Marjeticę 8b/b+ omijając jej pierwsze pięć dość prostych ruchów. Robi się ją wiec praktycznie całą :-)

 

Droga jest bardzo ciągowa. Głównym problemem jest pierwszy bulder z Marjeticy robiony, gdy człowiek jest już zmęczony po pierwszej części drogi. Do tego, na pewno da się odpaść na drugim bulderze, który następuje po dobrym reście w klamie, ale ma się już w przedramionach trochę wspinania ;-).

Strelovod OFF_8776

Na drodze w sumie ani razu nie spadłem, bo w pierwszej próbie rozczaiłem ruchy.Druga i trzecia, to były próby optymalizacji oraz docykania patentów podczas których byłem w stanie dość sprawnie przemieszczać się między wpinkami, ale z blokami.No i kolejnego dnia wspinaczkowego, pierwszego stycznia, po rozgrzewce na czymś łatwiejszym, droga padła :-)

Marjetica

Podczas tego świątecznego wyjazdu udało mi się również zrobić:

–          Marjetica 8b/+ (3 próba)

–          Missing link 8b+ (3/4 próba)

–          Srcavratnice 8b (b/b+) (5 próba)

–          Marioneta 8b/b+ (3 próba)

–          Urbanova 8a fl

–          Gilotyna 8a fl

–          Samsara 8a (2 próba, pierwsza – 4 lata temu)”

 

Dodajmy tylko, że Szymon jest drugim członkiem teamu PaprikaKorps, który ma na koncie tę drogę. Oprócz niego, już jakiś czas temu, poradził sobie z nią również Paweł Draga (Skylotec, Tenaya,NST, Camper).
Paweł przeszedł drogę w 2013 roku i była to jego pierwsza droga o trudnościach na poziomie 8c. Jej zapatentowanie zajęło mu „kilka wiosennych wyjazdów”, w czasie których padły również inne drogi, które odhaczył Szymon podczas swojego ostatniego tripu – mowa o Marjetice i Missing Linku (obie padły w stylu RP). Nagranie pokazujące przejście Strelovodaprzez Pawła możecie zobaczyć poniżej:

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=5V6dKDG4lqk?rel=0]

 

Marek Janeczek
www.camper.pl

zdjęcia aut. Konrada Boczyńskiego, Ministerstwo Światła