Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Tatry nr 43

Zimowe „Tatry”

Zima kojarzy się z nartami, narty – z Kasprowym. W najnowszym numerze naszego kwartalnika (1/2013) piszemy o problemach związanych z planowaną prywatyzacją Polskich Kolei Linowych. Warto przeczytać, bo piszemy o tym trochę inaczej niż reszta polskiej prasy. 

Tomasz Zwijacz-Kozica, leśniczy z Hali Gąsienicowej, zna PKL z codziennych roboczych kontaktów, pisze o dawnych i niedawnych grzeszkach tej firmy. Nie rozdziera szat z powodu wyprzedaży dóbr narodowych. Pokazuje precyzyjnie własnościowy galimatias w rejonie Kasprowego Wierchu. Inteligentny czytelnik, analizując ten materiał, łatwo się domyśli, jak groźne pułapki czyhają nie tylko na ewentualnego nabywcę PKL-u, ale także na sprzedawcę, Polskie Koleje Państwowe.

Tematem głównym najnowszych „Tatr” są Wiktorówki – historia kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej bogato ilustrowana starymi fotografiami, religijne znaczenie tego miejsca oraz analiza ruchu pielgrzymkowego. Piszemy też – z punktu widzenia ochrony przyrody – o problemach, jakie stwarza popularność Wiktorówek i są to wiadomości z pierwszej ręki, bo autorem jest leśniczy z Zazadniej Zbigniew Mierczak.

W części przyrodniczej piszemy m.in. o dziku, który poniósł śmierć godną taternika, spadając skalistym żlebem do Doliny Suchej Kasprowej, o wspólnym ze Słowakami obrożowaniu niedźwiedzi, o psie-mordercy świstaków, o likwidacji roślin obcego pochodzenia na terenie TPN.

W dziale historycznym warto zwrócić uwagę na artykuł Grzegorza Folty o Simonie Häberleinie, wybitnym taterniku niemieckiego pochodzenia. Bohater tego tekstu funkcjonuje w popularnych dziejach Tatr jako człowiek-widmo, nie ma nawet swojego hasła w Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej.

Jak to w numerze zimowym piszemy o skiturowcach, o lawinach i – niestety – o pierwszych śmiertelnych ofiarach tej zimy.

„Tatry” można kupić w empikach i sklepach górskich w całej Polsce, w zakopiańskich księgarniach, w punkcie informacji turystycznej TPN oraz w księgarni internetowej: wydawnictwa.tpn.pl.

Marek Grocholski

okladka_43