Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

The North Face Makak Arena – Północna Ściana Warszawy

Po długich miesiącach planowania, konstruowania, budowania, a potem kolejnych zmagań z machiną biurokracji, oczekiwana przez wszystkich Arena Wspinaczkowa Makak jest otwarta.

makak00002

W skałach i na ścianach od dawna plotkowano, spekulowano, tworzono nawet legendy o Makaku. Dziś, może również dzięki tym legendom, ściana ma umiejscowioną gdzieś pomiędzy rzeczywistością, bajką i filmem szpiegowskim, niepowtarzalną duszę.

Najwyższy czas, żeby opowiedzieć naszą historię…

makak00005

Wszystko zaczęło się od pustej, brudnej i ogromnej hali magazynowej. Od wielkiego stołu, jajecznicy ze stu jajek na śniadanie, pracy od świtu do nocy i kotła zupy na kolację. Ściana przeciwpożarowa stawiana była w środku lata przy +40 stopniach Celsjusza. Stefan latał z wiertarką, „Prezes” wisiał na rusztowaniu. Potem było malowanie, montowanie i dopasowywanie elementów układanki – ściana rosła na naszych oczach. Polsko-czeska załoga wykonała naprawdę solidną robotę, a wspólnego działania nikt z nas, budowniczych Makaka, nigdy nie zapomni.

Z dwudziesto metrowego rusztowania niesamowita konstrukcja została poskładana przez czeskich akrobatów-konstruktorów. Gdy przyjechały kolorowe chwyty, cieszyliśmy się jak dzieci, rozwijając je po kolei, jak cukierki z papierków. „Kwiato” w sześć godzin nakręcił pierwszą 30-metrową drogę w przewieszeniu. Byliśmy w siódmym niebie.

makak00006

Niestety, niedługo potem „glebowaliśmy”. Ściana – odebrana, sprawdzona w każdym detalu, spełniająca wszystkie normy, w 100% idealna – została uwięziona w gąszczu niejasnych przepisów i norm pożarowych, które musi spełnić każda hala sportowa. W końcu jednak udało się pokonać biurokrację. I jak mówią Czesi „a je to!”. Mamy ścianę, która zmieni oblicze warszawskiego wspinania z liną.

Z Warszawy w najbliższe skały jest 300 km. Przed nami nieprzyjazna zima. Tym razem nie będzie wymówek. Makak, z grubo ponad setką dróg , 40 stanowiskami i gigantycznym przewisem jest jak rejon wspinaczkowy. Pierwszy, prawdziwy i całoroczny rejon wspinaczkowy na Mazowszu.

makak00007

Zbudowaliśmy go dla wszystkich, od przedszkolaków po emerytów. Znajdziecie tu dróżki od 4 do 8a+ w skali francuskiej. W pionie, zacięciu, połogu i po filarze. Jest też niesamowita 30-metrową trasa w przewieszeniu zbudowanym na całej szerokości hali. Ta unikatowa bryła to najlepszy poligon dla routsetterów, którzy mogą tu stworzyć perełki jak z najlepszych ogródków wspinaczkowych świata.

Dla chodzących po linie, na wysokości kilkunastu metrów mamy na Makaku jedyny w Warszawie 27-metrowy highline pod dachem. Dla mniej wprawnych i odważnych – slackrack o długości 4 metrów i mini-highline z górną asekuracją.

W planach jest jeszcze boulderownia i kolejne formacje, kącik dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.

makak00004

Makak to nie tylko ściana, ale również niepowtarzalna atmosfera, którą tworzą odwiedzający nas ludzie. Mamy tu klimat, dzięki któremu czujemy się jak w skałach, czy górach, i który pozwala się nam zresetować po szkole czy pracy. Klimat, za który pragniemy podziękować wszystkim, którzy wspierali nas przy budowie i kręceniu dróg, a także wszystkim dzielnym „testerom” ściany, którzy kibicowali nam do samego otwarcia.

A teraz do rzeczy. I nie zamierzamy być skromni. Przedstawiamy Wam najbardziej wyrafinowaną, najwyższą, najnowocześniejszą, najoryginalniejszą i najbardziej niepowtarzalną ścianę jaka powstała do tej pory w Polsce.

The North Face Makak Arena to:

  • 1000 m2 ściany o wysokości 19 metrów,
  • 40 linii i 130 dróg o długości do 30 metrów, o trudnościach od 4 do 8a+,
  • „mega” przewieszenie z dachem na całej szerokości hali,
  • możliwość wspinania z dolną i górną asekuracją,
  • sekcje sportowe i rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • jedyny w Warszawie 27-metrowy highline pod dachem, podwieszony na wysokości 15 metrów, dwa slacki do ćwiczeń, a także sekcja slackline’owa,
  • tematyczne warsztaty wspinaczkowe,
  • klimatyczny bar z pyszną kawą i smakołykami,
  • sklep ze świetnymi cenami sprzętu wspinaczkowego, butów i ciuchów,
  • zgrana i niezadzierająca nosa ekipa.

29 listopada zapraszamy na Dzień Otwarty na Makaku. Od 10. do

Tomasz Majchrzak