Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

TPN wprowadza opłaty za wspinanie w rejonie Morskiego Oka!

Jak dowiedzieliśmy się od naszego informatora związanego z TPN dziś dyrektor Parku Szymon Ziobrowski podpisał rozporządzenie, którego celem jest ograniczenie ruchu wspinaczkowego w Dolinie Rybiego Potoku. W tym celu zostaną wprowadzone opłaty za wspinanie. Dopóki rozporządzenie nie zostanie opublikowane w BIP nie będziemy mieli pewności co do ew. kosztów.  Jednak nasz informator twierdzi, że wysokość opłaty będzie zależna od długości drogi.

Drogi do 150m – 50pln/zespół,
od 150 do 300m – 60pln/zespół,
powyżej 300m – 75pln/zespół.

Dodatkowo w przypadku biwaku wspinacze będą zobligowani do uiszczenia opłaty klimatycznej. Najprawdopodobniej ceny od poniedziałku do czwartku będą 15% niższe!

moko
Morski Oko zimą. fot. M.Rochatka

TPN podjął taką decyzję ponieważ statystyka pokazuje, że olbrzymia liczba wspinaczy w rejonie Morskiego Oka doprowadziła do większej liczby samobójstw kozic. Opłaty zaczną obowiązywać od 1 maja i na początku będą zbierane przez wykwalifikowanych strażników TPN. Pamiętajcie, żeby brać paragon, ponieważ okazanie go będzie konieczne aby odebrać samochód z Palenicy, lub kupić bilet na busa.

Polski Związek Alpinizmu zapowiedział, że będzie próbował negocjować z Parkiem. Jeden z członków Zarządu powiedział nam, że jeśli się nie uda PZA, zostanie uruchomiony program dofinansowywania ambitnych wypraw chcących działać w rejonie MOKA.