Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Trzecie przejście słynnej Chilam balam 9b

Sébastian Bouin dokonał trzeciego przejścia Chilam balam 9b znajdującej się w Villanueva del Rosario blisko Malagi.

Sebastian zaczął prację nad Chilam balam w lutym, szybko uporał się z pierwszą częścią, jednak zatrzymała go boulderowa sekcja wyżej. Na początku maja wrócił do Villanueva del Rosario razem z Edu Marinem i Danim Andradą. W tym tygodniu kolejna, trzecie, przejście stało się faktem.

sebastianbuinverdon

Chilam balam 9b  to około 80m wspinania (ok. 400 ruchów!). Została pokonana po raz pierwszy w 2003 roku przez Barnabé Fernándeza . Pierwsze przejście wzbudziło wiele kontrowersji,autorska wycena linii to 9b+, co wówczas oznaczało, że jest to najtrudniejsza droga na świecie.

chilambalam9b
Chilam Balam fot. novebi.ning.com

Jednak wątpliwości wzbudziła nie tylko wycena, ale i fakt, że nikt nie był w stanie potwierdzić przejścia Barnabe, także asekurant, którego nikt nie znał (także sam Barbabe, który twierdził, że była to przypadkowa osoba) i który nigdy nie zabrał głosu. Wątpliwości publicznie wyrażał m.in. Alex Huber.

Wątpliwości dotyczące wyceny rozwiał nie kto inny, jak Adam Ondra, który powtórzył drogę w 2011 roku, licytując 9b. Potrzebował na to zaledwie 4 prób.