Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Udany finał pucharu na Tarnogaju

Ostatnie w tym roku zawody Pucharu Polski w prowadzeniu rozegrano we Wrocławiu. Najlepszych polskich wspinaczy gościła po raz pierwszy ściana CW Tarnogaj i dla krajowej czołówki była to wyjątkowa okazja zmierzyć się z drogami, w których komponowanie, obok Tomka Oleksego i Piotra Sudera zaangażował się sam Tomáš Mrázek.

Do rywalizacji przystąpiło 14 pań i 21 panów i już sobotnie rundy eliminacyjne dały okazję na niezłe wspinanie. Selekcja rozpoczęła się jednak w półfinałach. Tylko jedna dziewczyna (Asia Niechwiedowicz) zdołała wpiąć linę w TOPowy łańcuch. Wśród panów też było ciekawie i tylko dwaj półfinaliści („Mechaty” i „Mar”) poradzili sobie w onsajtowej próbie z Różową Petardą – jak pieszczotliwie nazwano drogę nakręconą przez routesetterów.

Finał kobiet przewrócił kolejność jaka ustaliła się po półfinale. Świetnie zawalczyła Karina Mirosław spadając z przedostatniego ruchu. Równie skutecznie poszła Sylwia Buczek, a powtórzenie wyniku lublinianki dało jej drugą lokatę. Jedyną finalistką, która wpięła linę w topowy łańcuch była Janina Gmiter. Jak pamiętacie po półfinale prowadziła Aśka, jednak krakowianka rodem z Trójmiasta zaprzepaściła szansę na pierwsze zwycięstwo w karierze i podobnie jak na PWSZ-ecie w Tarnowie i na Avatarze w Krakowie skończyła ostatecznie na czwartym miejscu.

Rywalizacja panów dostarczyła jeszcze większych emocji. Niemal wszyscy finaliści (poza Adrianem Chmiałą) poradzili sobie z przewieszoną dolną sekcją ściany i wdarli się na mega techniczną górną płytę. Piękną szarżą popisał się Piotr Bunsch, który po walce spadł ze strzału do topowej struktury. Inni spadali niżej i dopiero wspinający się jako przedostatni „Mechanior” zdołał powtórzyć wynik „Krzysia”. Ostatni do walki na drodze finałowej ruszył „Mar” i po wspaniałym, pełnym emocji i skutecznym wspinaniu utrzymał skok do TOP-u i skończył drogę. Marcin nie tylko wygrał ale co warto podkreślić jako jedyny wspinacz zawodów na Tarnogaju skończył wszystkie drogi (obie eliminacje, półfinał i finał). Brawo.

W klasyfikacji młodzieżowców triumfowała Aleksandra Rudzińska (Pol-Inowex Skarpa Lublin) i Michał Bukowski (UKA Warszawa). Zawody we Wrocławiu zakończyły też cykl Pucharu Polski w prowadzeniu. W łącznej klasyfikacji seniorów zwyciężyli: Janina Gmiter (KW Warszawa) i Kamil Ferenc (KS Korona Kraków). Wśród młodzieżowców najlepsi w „generalce” okazali się Małgosia Szymańska (Brzeszcze) i Dawid Czuba (CW Avatar Kraków). Więcej na temat wyników na stronie www.pza.org.pl

Rafał Nowak

tarno_podium
fot. CW Tarnogaj

Wyniki finałowej edycja Pucharu Polski w prowadzeniu

14-15 grudnia 2013, CW Tarnogaj Wrocław

 

kobiety:

1. Janina Gmiter (KW Warszawa) TOP

2. Sylwia Buczek (KS Korona Kraków) 36+ (PF: 34+)

3. Karina Mirosław (Pol-Inowex Skarpa Lublin) 36+ (PF: 28+)

4. Joanna Niechwiedowicz (KS Korona Kraków) 28+ (PF: TOP)

5. Aleksandra Rudzińska (Pol-Inowex Skarpa Lublin) 28+ (PF: 30+)

6. Małgorzata Szymańska (Brzeszcze) 28

7. Patrycja Gawlas (KW Jastrzębie) 23+

8. Monika Prokopiuk (Pol-Inowex Skarpa Lublin) 22

 

mężczyźni:

1. Marcin Wszołek (KS Korona Kraków) TOP

2. Andrzej Mecherzyński-Wiktor (CW Reni-Sport Kraków) 33+ (PF: TOP)

3. Piotr Bunsch (KS Korona Kraków) 33+ (PF: 30+)

4. Kamil Ferenc (KS Korona Kraków) 31

5. Piotr Schab (KS Korona Kraków) 27,5+ (PF: 33+)

6. Piotr Czarnecki (KS Korona Kraków) 27,5+ (PF: 26+)

7. Szymon Łodziński (UKA Warszawa) 27+

8. Adrian Chmiała (KS Korona Kraków) 10+