Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Urodziny Elizabeth Hawley – legendy Himalaizmu

Dziś Elizabet Hawley skończyła 93 lata. Jest ona znana chyba większości osób zainteresowanych wspinaniem w najwyższych górach świata. Amerykanka, która na początku lat sześćdziesiątych ub. wieku przyjechała do Katmandu stała się legendą Himalaizmu, mimo że, sama nigdy nie wspinała się. W 1962r. nawiązała współpracę z Reutersem, dla którego relacjonowała przebieg wypraw Himalaiskich, od tego czasu stała się prawdziwą skarbnicą wiedzy o Himalajach, dokumentując losy wypraw działających w najwyższych górach świata.

elizabethhawley
Elizabeth Hawley fot. Wikimedia.org

The American Alpine Club wydał Himalayan Database (http://www.himalayandatabase.com/index.html), która zawiera opisy wszystkich ekspedycji, które działały w Himalajach w latach 1905-2003. Pod adresem podanym wyżej dostępne są także uaktualnienia obejmujące sezony aż do wiosny/lata 2015r.
O tym jak ważne jest zdanie Elizabeth mogliśmy przekonać się gdy decydowały się losy kobiecej Korony Himalajów i Karakorum to właśnie głos Elizabet Hawley potwierdził wątpliwości wysuwane w stosunku do Koreanki Oh Eun-Sun, z jej wątpliwościami Koreańczycy nie próbowali nawet polemizować. W ten sposób pierwszą kobietą mogącą poszczycić się zdobyciem wszystkich 8-tysięczników została Baskijka Edurne Pasaban.

Zainteresowanych postacią Elizabet Hawley odsyłamy do książki znanej nam Bernadette McDonald – „Zadzwonię do Ciebie w Kathmandu”