Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

V Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego coraz bliżej!

Bóg, gdy nikt go nie widzi, pojawia się pod Krakowem i odznacza w swoim kapowniku kolejne drogi Andrzeja Skwirczyńskiego. Jest to projekt na lata – Skwir jest autorem ponad 250 dróg wspinaczkowych w skałkach podkrakowskich, w tym bardzo wielu w Ostańcach Jerzmanowickich, gdzie 10 maja 2014 roku odbędzie się kolejna, piąta edycja Memoriału jego imienia organizowanego przez Klub Wysokogórski Kraków.

Memorial_AS_logo_2014

Andrzej Skwirczyński urodził się w 1943 roku. Zawodowo związany z AGH, należał do Klubu Wysokogórskiego w Krakowie oraz Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi. Zaczynał się wspinać latach 60, w tak zwanej epoce Kaskaderów. Zapalony grotołaz, alpinista i instruktor taternictwa. Eksplorował jaskinie m.in. w Alpach, Pirenejach, Andach Turcji, Syrii, oraz Iranie. Z działalności instruktorskiej wyniósł świadomość deficytu łatwych dróg wspinaczkowych. Z tego powodu poświęcił 10 lat na eksplorację i udostępnianie skał w Dolinkach Podkrakowskich.

23skwirczynski

To dzięki jego bezinteresownej i ciężkiej pracy możemy się wspinać po licznych „piątkach” pod Krakowem. I ten właśnie fakt po raz kolejny upamiętnimy Memoriałem. Więcej ciekawych informacji o Skwirze znajdziecie pod poniższym linkiem: http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/1155-andrzej-skwirczynski

Warto też przeczytać niezwykle interesujący artykuł Piotra Petelenza o działalności eksploracyjnej Andrzeja:

http://www.mas.kw.krakow.pl/andrzej-skwirczynski/dzialalnosc-eksploratorska-w-skalkach-podkrakowskich/

Pierwszą edycję MAS przeprowadzono w 2010 roku jako część Bezciśnieniowego Meetingu Wspinaczkowego 2.1. Miejscem zmagań była Dolina Kobylańska.

2MAS_2

W imprezie wzięło wtedy udział 36 zespołów (czyli 72 uczestników). Wśród kobiet triumfowały Anna Kwiecińska i Beata Żbikowska, wśród mężczyzn – Bartłomiej Białas i Grzegorz Rettinger, a najlepszym zespołem mieszanym byli Anna Dara i Jakub Kwieciński. Relację filmową można obejrzeć poniżej:


Rok później przeniesiono Memoriał do innej doliny aktywnie eksplorowanej przez Skwira, do Doliny Będkowskiej. Na polanie pod Sokolicą, gdzie było biuro zawodów, stawiło się aż 95 zespołów. O zwycięstwie nie decyduje jedynie szybkość pokonywania kolejnych dróg, ale również taktyka. Dobry taktyk wykorzystuje okazje, ale najlepszy – tworzy swoje własne, więc do przemieszczania się między sektorami część zawodników używała rowerów. W tej edycji triumfowały zespoły w składzie: Maciej Dobrzański i Wojciech Karnaś , Anna Górka i Joanna Zając, oraz w kategorii mieszanej – Wioletta Soboń i Marcin Opozda, Jednemu z zespołów udało się przebyć 26 dróg.

Wspinanie w Będkowskiej tak przypadło zawodnikom do gustu, że kolejny, trzeci Memoriał rozegrano również tutaj w 2012 r. Wystartowało 89 zespołów, a nieznacznie niższą frekwencję w porównaniu do roku poprzedniego należy tłumaczyć słabą pogodą tuż przed imprezą (padało jeszcze rano w dniu zawodów…). Poziom sportowy ciągle rósł – zwycięski zespół Andrzej Marcisz i Robert Nejman pokonał 36 dróg!

3MAS_2

W pozostałych kategoriach zwyciężyły zespoły Asia Klimas (drugie z rzędu zwycięstwo) w zespole z Iloną Gawęda oraz Iwona i Piotr Soczyńscy. Relacja filmowa:


 

Memoriał dorobił się grona wiernych uczestników i przyciąga też coraz więcej nowych zespołów, już nie tylko Polski. Między innymi ze względu na „pojemność i przepustowość”, organizatorzy postanowili zaprosić uczestników w kolejny rejon, który Skwir spopularyzował. Ostańce Jerzmanowickie, bo o nich mowa, podczas IV MAS w 2013 r. ugościły aż 210 zawodników (105 zespołów!), w tym – z Ukrainy i Francji. Jak co roku, nie obyło się bez rowerów i kolejek pod drogami.

4MAS_2

Po raz kolejny padły rekordy ilości pokonywanych dróg – kilka zespołów pokonało ich ponad 40, a zwycięzcy – Rafał Kuchta i Mariusz Farat – aż 57. Echa tego wyniku na długo zelektryzowały środowisko wspinaczkowe. Wśród kobiet zwyciężyły Justyna Gorzoch i Sylwia Zarzycka z KW Warszawa, a wśród zespołów mieszanych – drudzy rok wcześniej Olga Niemiec i Adrian Chmiała.

Relacja filmowa z ubiegłego roku:


Tegoroczna  edycja, podobnie jak IV MAS, odbędzie się w Ostańcach Jerzmanowickich. Już teraz zapowiada się kolejny rekord frekwencyjny (na dziś zapisanych jest 115 zespołów). W jury zawodów zasiądą Rafał Nowak, Tomasz Ręgwelski i Piotr Sztaba. Oprócz skromnych nagród i pamiątkowych haków dla najlepszych, będzie można wylosować dużo wartościowych fantów. Najciekawszym z nich jest oczywiście wycieczka na finał Petzl RocTrip 2014, który odbędzie w Turcji (http://www.petzl.com/roctrip). Nagrodę specjalną ufundowała firma AMC, dystrybutor marki PETZL w Polsce. PETZL sponsoruje Memoriał już od 3 lat. W losowaniu weźmie udział po 5 najlepszych zespołów z każdej kategorii. Szykujcie formę i do zobaczenia 10 maja!

pasek.sponsorski.vMAS