Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

VII Bieg Kukuczki już w najbliższą niedzielę

Podczas Biegu Kukuczki alpiniści z Katowic będą apelować o datki na pomnik dla swych tragicznie zmarłych kolegów. Budowę możecie wesprzeć odwiedzając stronę projektu na portalu polakpotrafi, znajduje się ona pod adresem:

http://polakpotrafi.pl/projekt/pasja-gor

W najbliższy piątek (24.10) minie równe 25 lat od śmierci Jerzego Kukuczki –  najlepszego polskiego himalaisty, ale też człowieka, który przez całe swe życie związany był z Katowicami. Rocznica tego wydarzenia zbiega się z akcją prowadzoną przez Klub Wysokogórski w Katowicach, który zbiera pieniądze na budowę pomnika dla tragicznie zmarłych alpinistów. Dlatego też członkowie Klubu będą apelować o datki podczas odbywającego się w najbliższą niedzielę (26.10) na terenie Doliny Trzech Stawów w Katowicach VII Biegu Kukuczki.

W biegu współorganizowanym przez katowicką Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki wezmą udział zarówno zawodnicy zrzeszeni w klubach, jak też amatorzy. Członkowie KW Katowice liczą, że wydarzenie to stanie się okazją, by nagłośnić zbiórkę na pomnik dla ich tragicznie zmarłych kolegów.

Pamiątkowy obelisk miałby stanąć na terenie Parku Kościuszki w Katowicach, niedaleko kościoła p.w. Świętego Michała Archanioła. To właśnie w tej świątyni od niemal 30 już lat w ostatnią środę października odbywa się nabożeństwo żałobne w intencji tragicznie zmarłych członków KW Katowice: Henryka Furmanika, Andrzeja Hartmana, Rafała Chołdy, Jana Nowaka, Mirosława „Falco” Dąsala i Artura Hajzera. Im właśnie miałby być poświęcony również ten pomnik.

wizualizacja

– To byłoby miejsce, gdzie rodziny mogłyby zapalić znicze, powspominać ich, pomodlić się i oddać im cześć

– wyjaśnia Ignacy „Walek” Nendza, wieloletni instruktor Polskiego Związku Alpinizmu i działacz Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.

Katowicki KW dysponuje już projektem pomnika wykonanym przez artystę – rzeźbiarza, Bogusława Burzyńskiego, lokalizację pomnika w Parku Kościuszki pozytywnie zatwierdził Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, gotowy jest już projekt stosownej uchwały, która niebawem trafi pod obrady Rady Miasta w Katowicach.

Koszt przedsięwzięcia oszacowany został na 70 tysięcy złotych – Klub posiada na razie 15 tys. zł. Kwotą 40 tys. zł zadeklarowało się wesprzeć projekt miasto Katowice, resztę natomiast KW zamierza pozyskać poprzez prowadzoną za pośrednictwem portalu Polak Potrafi zbiórkę publiczną.

Zbiórka trwać będzie do 20 listopada. Minimalną kwotą wpłaty jest 1 złoty, maksymalnej… nie ma. W zamian za datki KW Katowice oferuje atrakcyjne nagrody, m.in. wycieczkę w góry z Arturem Małkiem, jednym z pierwszych zimowych zdobywców Broad Peak, czy prelekcję Janusza Majera, lidera programu Polski Himalaizm Zimowy.

– Nazwaliśmy nasz projekt „Pasja Gór”, ale mamy nadzieję, że udział w nim wezmą nie tylko ludzie, którzy poprzez swe pasje związani są z górami. Liczymy także na tych, którzy po prostu doceniają jak wiele dla wizerunku Polski i Śląska wnieśli tacy ludzie jak Jerzy Kukuczka, czy Artur Hajzer

– podkreśla Krzysztof Modliszewski, wiceprezes Klubu Górskiego w Katowicach.