Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Wesprzyj protest przeciwko elektronicznemu systemowi rejestracji w Tatrach

Jeśli nie zgadzacie się z pomysłem wprowadzenia ESR (elektroniczny system rejestracji) w Tatrach zachęcamy do podpisania petycji, która znajduje się pod adresem:

https://www.change.org/p/wesprzyj-protest-taternik%C3%B3w-przeciwko-elektronicznemu-systemowi-rejestracji-w-tatrach?recruiter=302470389&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=share_petition&utm_term=share_petition

Jeśli nie wiesz czym jest ESR zachęcamy do zapoznania się z tekstem „Andrzej Dutkiewicz krótko i syntetycznie omawia, w jaki sposób TPN odszedł od swych korzeni i dotarł do ESR-u”

23517948_1590103047695202_4875356377889452408_nWesprzyj protest taterników przeciwko nieuzasadnionej kontroli i inwigilacji!

Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego pan Szymon Ziobrowski planuje od 1 stycznia 2018 r objąć taterników elektronicznym systemem rejestracji wyjść (ESR lub EKW). Każdy taternik będzie musiał w niedługim czasie (pilotażowo system ma być nieobowiązkowy) podać swoje dane osobowe, aby móc się wspinać w Tatrach. Wkrótce likwidacji ulegną tradycyjne książki wyjść – prosty i niezawodny system komunikacji pomiędzy taternikami a TOPR, związane z wieloletnią tradycją i kulturą taternicką. W perspektywie taternicy niebezpodstawnie obawiają się, że system posłuży wprowadzeniu opłat za wspinanie oraz limitowaniu dostępu do ścian wspinaczkowych. Podane przez TPN powody wprowadzenia ESR są niejasne lub wątpliwe merytorycznie, a argumentowanie potrzebą poprawy bezpieczeństwa taterników wprost mija się z prawdą. Walny Zjazd Polskiego Związku Alpinizmu sprzeciwił się systemowi, zaprotestowały też kluby wspinaczkowe, ale TPN zignorował te protesty. Wolność, integralna część taternictwa nierozerwalnie związana z jego duchem, już wkrótce może zostać poważnie ograniczona. Doprowadzi to z pewnością do dalszego osłabienia naszego taternictwa i alpinizmu.

Panie Dyrektorze – apelujemy o zarzucenie tego fatalnego pomysłu!