Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Wojtek potrzebuje Twojej pomocy!

rekin

 

Strona akcji na fb: https://www.facebook.com/events/290240334445781/

Wojtek Wenta (KW Szczecin) znany jako Rekin ma 42 lata, wspina się od 25 lat. W czasie kariery przeszedł w górach ok. 200 dróg wspinaczkowych, głównie w Tatrach i Dolomitach. Jest współautorem – wraz z Maciejem Tertelisem – trzynastu nowych dróg i wariantów w Polskich Tatrach Wysokich (latem i zimą), w tym dróg, które należą dziś do kanonu klasyków w rejonie Morskiego Oka, m.in. „Zemsta Wacława” na Mnichu oraz „Pachniesz Brzoskwinią” na Kopie Spadowej. Wojtek jest szczęśliwym ojcem 4-letniej Weroniki i walczy o każdy następny dzień spędzony razem. Chciałby uczestniczyć w Jej dorastaniu, pokazać Jej świat.

Rekin od 2008 roku walczy z nowotworem szpiku kostnego – szpiczakiem mnogim.
21 i 22 czerwca w Szczecinie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, gorąco zachęcamy do rejestrowania się, może komuś z nas, wspinaczy, uda się pomóc Wojtkowi, lub innemu choremu.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w trzech lokalizacjach:

Data: 21-22 czerwca 2013
Godziny: 10:00 – 18:00

Miejsce: Carrefour, Galeria Turzyn
Adres: Al. Bohaterów Warszawy 42, Szczecin

Miejsce: Carrefour, Galeria Gryf
Adres: ul. Wiosenna 32, Szczecin

Miejsce: Carrefour, Galeria Molo
Adres: ul. Mieszka I, Szczecin

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczpienie szpiku do dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi lub wymazu ze sliny z wewnętrznej strony policzka i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi lub wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja to koszt 250 zł, nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, natomiast Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz pokryj częściowo koszt swojej rejestracji. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych prawie 335 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 526 osoby oddały swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

Fundacja DKMS Polska

 

źródło: facebook