Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Wspinanie nigdzie indziej niesklasyfikowane – arborystyka jako sport i rekreacja

Klasyczny  Kowalski  zapytany  na  ulicy  o  wspinanie  w  myślach  widzi  szczyty…  najlepiej   takie  8  tysięczne. Ewentualnie  sięga  do  tego  co  znane  i  bliskie  –  Alpy  oraz  polskie  góry i  pagórki.  Stąd  też  jedno  z  częstszych  pytań,  które  kierują  do  wspinaczy  osoby  nie   mające  nic  wspólnego  z  tym  sportem:  jaki  najwyższy  szczyt  zdobyłeś/zdobyłaś?  I  tu   najczęściej  zaczyna  się  krótka  opowieść  o  wspinaczce  skałkowej, boulderingu,   drytoolingu, czy  innej  formie  wspinania,  która  właśnie  nas  dotyczy.  Zatem  ja, opowiem Wam o wspinaczce  na  drzewa.

Tak jak dla naszych praprzodków drzewa były miejscem  bytowania,  tak  dla  większości wspinaczy  w  okresie dzieciństwa  były  areną  pierwszych  zmagań  z  wysokością.  Nie da się więc ukryć, że zamiłowanie do drzew i wspinania  mamy  we  krwi.  Być może dzięki temu współcześnie wspinaczka na drzewa staję się coraz bardziej popularna. Nie będziemy dziś jednak wracać do historii z dzieciństwa. Zajmiemy się tematem w wersji pro!

arborystyka00006
źródło:  www.toarborist.com

Drzewa do wspinania można znaleźć na każdym kontynencie, jednak to w Stanach Zjednoczonych tree climbing ma najbogatszą historię nie tylko w sferze zawodowej lecz również rekreacyjnej. Na szczęście moda ta zawitała również do  Europy, w tym Polski. Wspinaczkę na drzewa można traktować więc rekreacyjnie, sportowo i zawodowo. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy, wcześniej należy nauczyć się odpowiednich technik arborystycznych oraz zakupić przeznaczony do wspinaczki sprzęt. Konieczne jest również zdobycie podstawowej wiedzy na temat drzew, która umożliwi nam bezpieczne poruszanie się w koronie. W Polsce ze względu na małą popularność tej formy aktywności jako rekreacji najczęściej w koronach drzewa spotkamy arborystów – osoby zawodowo zajmujące się pielęgnacją drzew na wysokości. To głównie dla nich corocznie organizowane są Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej. Jako że najbliższa już V edycja tej imprezy odbędzie się w czerwcu, napiszę o niej nieco szerzej.

arborystyka00002
Emilia Szarzyńska – Ratownictwo, fot. Michał Leśniewski, www.fotolesny.pl

Podczas Mistrzostw szerokie grono arborystów i sportowców rywalizuje o tytuł Mistrza Polski. Zawody składają się z pięciu konkurencji eliminacyjnych odbywających się pierwszego dnia:

• Praca w Koronie (Work  Climb) – symulacja pracy, gdzie zawodnik zalicza 5 baz w wyznaczonym czasie. Na każdej z nich ma do wykonania zadanie. Konkurencję wygrywa najsprawniejszy zawodnik, który ma najlepszą technikę poruszania się po drzewie, wykonuje wszystkie zadania poprawnie i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

• Ratownictwo (Aerial  Rescue) – ratowanie poszkodowanej osoby znajdującej się na drzewie. Scenariusze co roku bywają inne, czas na wykonanie  konkurencji  jest krótki, a sędziowie wnikliwie oceniają technikę sprowadzania „ofiary” na ziemię.

• Instalacja Liny  (Trowline)  –  to instalacja liny w ustalonych wcześniej punktach na drzewie za pomocą rzutki.  Różny stopień trudności, różna wysokość – liczy  się   suma  zdobytych  punktów

• Wspinaczka na Czas (Belayed  Speed  Climb) – asekurowany zawodnik wspina się do dzwonka znajdującego się na ok.  15m  nad ziemią. Wygrywa oczywiście ten najszybszy!

• Wspinaczka po Linie (Secured  Footlock) – wspinaczka na czas po samej linie zwisającej z konaru za pomocą techniki blokowania liny stopami (ang.  footlock).

arborystyka00005
Marcin  „Lobo”  Tupalski  –  Praca  w  Koronie,  fot.  Michał  Leśniewski,  www.fotolesny.pl

Dnia  drugiego  odbywa  się  konkurencja  Mistrzów  (Masters  Challange),  w  której  startują   zawodnicy  z  największą  liczbą  punktów  uzyskanych  podczas  kwalifikacji.

arborystyka00004
Tomasz  „Lary”  Franikowski   –  Masters  Challange,  fot.  Michał  Leśniewski,  www.fotolesny.pl

Zawody w  Polsce organizowane są przez Federację Arborystów Polskich według międzynarodowych zasad definiowanych przez ISA (International Society of Arboriculture). Dzięki temu nasi najlepsi zawodnicy mogą reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach  Świata. Choć wyłonienie mistrza jest bardzo istotnym celem zawodów, to  należy również docenić fakt, że wyznaczają one standardy dotyczące bezpieczeństwa pracy i mobilizują do ciągłego pogłębiania wiedzy, a także służą podniesieniu kwalifikacji zawodowych osób wspinających się na drzewa. To idealny czas na wymianę doświadczeń pomiędzy zawodnikami.

arborystyka00003
Tomasz  „Lary”  Franikowski   –  Instalacja  Liny,  fot.  Michał  Leśniewski,  www.fotolesny.pl

Warto zjawić się na takiej imprezie by zobaczyć jak wspinają się profesjonaliści, a także zasięgnąć języka wśród osób z branży o tym gdzie warto nauczyć się wspinaczki drzewnej i jak zacząć swoją przygodę z arborystyką. Pierwszym  krokiem, dla zainteresowanych może być również zgłoszenie się na zawody jako wolontariusz. By nim zostać nie trzeba mieć doświadczenia we wspinaczce drzewnej, a uczestnictwo w organizacji zawodów daje możliwość zobaczenia wszystkiego od tzw. „kuchni”, a w niej jak sami wiecie poznać można „kucharzy” z  najwyższej półki!

Jak  zawody  wyglądały  w  roku  ubiegłym?  Zobaczcie  sami:

Formularz zgłoszeniowy dla wolontariusza znajdziecie na  stronie:
www.fap-­arbor.pl/st/mistrzostwa-polski­‐we‐wspinaczce-drzewnej

Zainteresowani  tematem?

W  takim razie do zobaczenia na V Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Drzewnej, które odbędą się w Katowicach 11-12 czerwca w Parku Boguckim!

Katarzyna  Snuszka  
Federacja  Arborystów  Polskich