Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Wyprawa PZA na Dhaulagiri – koniec akcji górskiej

Wyprawę PZA na Dhaualgiri można uznać za zakończoną. Na pewno dzisiaj 23 maja skończyła się akcja górska – wszyscy zeszli do bazy i rozpoczęli jej likwidację. Podczas wyprawy osiągnięto wysokość 8100 m, była na niej Agnieszka Bielecka. 4 osoby wspinały się powyżej 7500 m. W trakcie 43 dni trwania akcji górskiej założono 3 obozy pośrednie na 580 m, 6500 m i 7250 m. Akcję prowadzono bez używanie tlenu z butli.
W czasie trwania wyprawy warunki pogodowe, śnieżne i wiatrowe były wyjątkowo niesprzyjające. Z powodu silnych opadów od zera trzeba było odbudować stracony obóz drugi. Wysokość ponad 7000 m osiągnęliśmy ze sporym opóźnieniem. Dzięki uprzejmości linii lotniczych wyprawę udało się przedłużyć aż doszliśmy do momentu kiedy nie mamy już energii na więcej prób. W tym sezonie Dhaulagiri nie zostało zdobyte ale w górze są jeszcze próbujące zespoły i trzymamy za nich kciuki – powodzenia.

Zejście w doliny rozpocznie się jeszcze nad ranem a mając takiego przewoźnika jak Qatar Airways nie da się do Polski nie wrócić szybko – będziemy na Okęciu już 28 czerwca o 6 rano – taki mamy plan. Do zobaczenia.

Pozdrawiamy
Uczestnicy wyprawy

phz_d2

 

źródło: PHZ