Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Wystartował Puchar Słowacji w drytoolingu

Handlova 2017 (fot. Erik Rabatin)

Niebawem czeka nas pierwsza odsłona nieoficjalnego Pucharu Polski, a u naszych południowych sąsiadów zmagania pucharowe już ruszyły w sobote 11 listopada. Tradycyjnie gospodarzem pierwszych (z zaplanowanych czterech) zawodów tegorocznej edycji była Handlová, a ściślej biorąc, terenowe obiekty w jej okolicy.

Do konkurencji przystąpiło 16 panów i trzy panie, a do ich dyspozycji były trzy drogi o trudnościach od D6 do D8, te same dla „bab” i „chlapów”, plus droga finałowa. Jedna z dróg eliminacyjnych przygotowana była w skałach, a dwie eliminacyjne i finałowa – na wysokim wiadukcie kolejowym, przy czym dodatkową atrakcję stanowił fakt, że był to wiadukt… czynny, a nad głowami zawodników co pewien czas przetaczały się kolejne składy Železnic Slovenskej Republiky.

Jedzie pociąg z daleka... (fot Erik Rabatin)
Jedzie pociąg z daleka… (fot Erik Rabatin)

Polskę reprezentowali: Olga Kosek (KW Zakopane, Brubeck Team, Kuźnia Szpeju), która zaczęła sezon od zwycięstwa oraz Jan Mondzelewski (KW Kraków, Kuźnia Szpeju), który mimo świetnych wyników na dwóch drogach, miał pecha na trzeciej i ostatecznie zajął trzynaste miejsce. Zwycięzcą został „Król słowackiego drytooligu” – Juraj Švingál.

Handlova 2017 - Olga Kosek (fot. archiwum Olgi Kosek)
Handlova 2017 – Olga Kosek (fot. archiwum Olgi Kosek)

Podium pań (w nawiasach wyniki finału):
1. Olga Kosek (9,100)
2. Lenka Bacigálová (2,000)
3. Eva Jagriková (0,000)

Podium panów:
1. Juraj Švingál (18,000)
2. Emil Fraštia (16,100)
3. Peter Bratko (15,100)

13. Jan Mondzelewski

Warto zauważyć, że następne zawody Pucharu Słowacji (9 grudnia w Bratysławie) będą zarazem Mistrzostwami Słowacji oraz zawodami nowego Pucharu Europy UIAA. Może za jakiś czas doczekamy się zawodów lodowych UIAA również i w Polsce?

Kolejne imprezy Pucharu Słowacji odbęda się:
9 grudnia – Bratysława (Puchar Słowacji, Puchar Europy, Mistrzostwa Słowacji)
16 grudnia – Zilina
3 lutego – Lieskovany