Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

XIV Karkonoskie Dni Lajtowe

W dniach od 9 do 11 listopada 2013 r. odbędzie się wielkie święto wszystkich miłośników gór. Właśnie wtedy w Karpaczu w Hotelu Gołębiewski rozpocznie się czternasta z kolei edycja „Karkonoskich Dni Lajtowych” organizowanych przez Miasto Karpacz oraz Polski Klub Alpejski.

dni_lajtowe

W czasie trwania festiwalu wielbiciele gór będą mogli obejrzeć filmy poświęcone tematyce górskiej, wysłuchać relacji z niezwykle interesujących wypraw oraz spotkać się i podyskutować z elitą polskiego i światowego alpinizmu oraz z wielkimi gwiazdami sceny wspinaczkowej. Do tej pory gośćmi Dni Lajtowych były prawdziwe alpinistyczne perełki jak Reinhold Messner, Simone Moro, Silvio Mondinelli, Edurne Pasaban, Denis Urubko czy David Lama. Z Polski imprezę odwiedzili m.in. nasza czołowa himalaistka Kinga Baranowska, Anna Czerwińska czy Wojtek Kukuczka.

W sobotnie przedpołudnie, tuż po uroczystym otwarciu festiwalu, rozpoczniemy od pokazów przygotowanych przez naszych klubowych kolegów, zawierających m.in. relacje z ich niezapomnianych wypraw w najwyższe góry świata. Następnie czekają nas prezentacje polskich alpinistycznych gwiazd, w czasie których m.in. Monika Witkowska opowie o swoim tegorocznym wejściu na dach świata, czyli Mount Everest, a Alek Lwow wspomni swoje wyprawy na Broad Peak. W sobotę czeka nas również wernisaż wystawy Muzeum Alpinizmu w Turynie oraz pokaz filmu Pura Vidaw reż. Pablo Iraburu i Migueltxo Molina.

Kolejnego dnia ukraiński Mistrz Sportu w Alpinizmie, Aleksander Zakołodny, opowie o swojej wyprawie na Makalu nową drogą(!), natomiast niedzielne po południe należeć będzie do wspaniałej Nanga Parbat – Nina Adjanin oraz Włodek Kierus odpowiedzą na pytanie Co się stało pod Nanga Parbat?, a Teofil Vlad z Rumuni zda relację ze swojego wejścia na tę górę flanką Rupal, zakończonego sukcesem. Z kolei Wincenty Nendza swoją prezentacje poświęci na wspomnienie o Arturze Hajzerze. Wieczorem czeka nas panel dyskusyjny z udziałem Aleksandra Lwowa, Adama Bieleckiego oraz redaktora naczelnego magazynu „n.p.m.” Tomasza Cylki.

Poniedziałek to dzień, w którym nasze festiwalowe napięcie sięgnie zenitu, bo tuż po pokazach klubowych, czeka nas opowieść o zimowym wejściu na Pobiedę i nowych drogach na ośmiotysięczniki Siergieja Bogomołowa uznawanego za jednego z najlepszych rosyjskich himalaistów. A następnie historia, na którą wszyscy czekają, czyli Zimowy szturm na Broad Peak Adama Bieleckiego.

Wszystkich miłośników górskich wędrówek gorąco zapraszamy na nasze tegoroczne Dni Lajtowe! Żywimy nadzieję, że dopiszecie i tym razem!

Polski Klub Alpejski jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowym, istniejącym od 2000 roku. Do głównych celów klubu należą: popularyzacja alpinizmu, organizacja wypraw w góry wysokie oraz krzewienie kultury górskiej w społeczeństwie. Członkowie PKA mają na koncie ponad 100 wypraw na pięciu kontynentach m.in. w takich pasmach górskich jak: Himalaje, Tien Shan, Pamir, Atlas Wysoki, Andy, Kaukaz, Góry Elbrus oraz Alpy.

Więcej informacji na oficjalnej stronie imprezy: www.dnilajtowe.pl