Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

K2 – zawieszenie akcji na drodze Basków i przenosiny na Żebro Abruzzów

Adam Bielecki trafiony kamieniem podczas podejścia z Bazy do C1 był pierwszą, ale niestety nie jedyną, ofiarą spadających na tym odcinku kamieni. W piątek 9 lutego Krzysztof Wielicki poinformował o wypadku Rafała Fronii, który pokonywał ten sam odcinek z Bazy do C1 wraz z Piotrem Tomalą.

„W dniu dzisiejszym około 14 czasu lokalnego podczas podchodzenia do obozu C1 (5900m) samoistnie spadający kamień uderzył Rafała Fronię w przedramię powodując złamanie. Po zejściu do bazy i zaopatrzeniu medycznym oczekuje na ewakuację helikopterem do szpitala w Skardu. W najbliższych dniach powróci do kraju.”

Dwa niebezpieczne zdarzenia na drodze doprowadziły do zawieszenia działalności górskiej na drodze Cesena zwanej też drogą Basków.

„Ze względów bezpieczeństwa uczestników wyprawy zimowej na K2, z dniem dzisiejszym zawieszamy działalność górską na drodze Cesena/Basków. O wyborze innego wariantu poinformujemy wkrótce.”

W tym momencie powyżej C2 na drodze Cesena/Basków przebywają Artur Małek i Marek Chmielarski.

Wyprawa przeniosła się na Żebro Abruzzów, gdzie Janusz Gołąb i Maciej Bedrejczuk zaporęczowali  pierwszy odcinek do 5650 m i zeszli do namiotu rozbitego pod ścianą, który pełnił będzie role bazy wysuniętej na 5300 m. Jutro, jeśli pogoda pozwoli, zespół powinien kontynuować ubezpieczanie drogi linami.