K2 – zawieszenie akcji na drodze Basków i przenosiny na Żebro Abruzzów

Adam Bielecki trafiony kamieniem podczas podejścia z Bazy do C1 był pierwszą, ale niestety nie jedyną, ofiarą spadających na tym odcinku kamieni. W piątek 9 lutego Krzysztof Wielicki poinformował o wypadku Rafała Fronii, który pokonywał ten sam odcinek z Bazy do C1 wraz z Piotrem Tomalą.

„W dniu dzisiejszym około 14 czasu lokalnego podczas podchodzenia do obozu C1 (5900m) samoistnie spadający kamień uderzył Rafała Fronię w przedramię powodując złamanie. Po zejściu do bazy i zaopatrzeniu medycznym oczekuje na ewakuację helikopterem do szpitala w Skardu. W najbliższych dniach powróci do kraju.”

Dwa niebezpieczne zdarzenia na drodze doprowadziły do zawieszenia działalności górskiej na drodze Cesena zwanej też drogą Basków.

„Ze względów bezpieczeństwa uczestników wyprawy zimowej na K2, z dniem dzisiejszym zawieszamy działalność górską na drodze Cesena/Basków. O wyborze innego wariantu poinformujemy wkrótce.”

W tym momencie powyżej C2 na drodze Cesena/Basków przebywają Artur Małek i Marek Chmielarski.

Wyprawa przeniosła się na Żebro Abruzzów, gdzie Janusz Gołąb i Maciej Bedrejczuk zaporęczowali  pierwszy odcinek do 5650 m i zeszli do namiotu rozbitego pod ścianą, który pełnił będzie role bazy wysuniętej na 5300 m. Jutro, jeśli pogoda pozwoli, zespół powinien kontynuować ubezpieczanie drogi linami.

You might also like More from author