Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Zielona Szkoła Tatry – czyli o górskiej edukacji najmłodszych pokoleń

Nie tak dawno, ruszył nowatorski projekt zajęć geograficzno-edukacyjnych pod oficjalną nazwą Zielona Szkoła Tatry. Projektowi patronuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzański Park Narodowy.

Jest to projekt edukacyjny przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów i ma na celu przekazywanie dzieciom wiedzy o przyrodzie oraz o zasadach bezpiecznego poruszania się po górach.

Oprócz wiedzy teoretycznej przewidziane są również zajęcia praktyczne, które nauczą dzieci jak zachować maksimum bezpieczeństwa, a jednocześnie w pełni cieszyć się z bliskiego obcowania z tatrzańską przyrodą. Góry są bowiem światem, którego po prostu trzeba doświadczyć, a tamtejsza przyroda jest nieodłącznym elementem życia wielu osób.

zielona-szkola-tatry-1
Fot. arch. Zielona Szkoła Tatry.

W krótkich, prostych słowach chodzi zwyczajnie o to, że zamiast lekcji przyrody i bezpieczeństwa w szkolnej ławce, oferowane są zajęcia w formie wyjazdów edukacyjnych w Tatry.

Projekt składa się z dwóch bloków tematycznych – górskiego i przyrodniczego. Ich celem jest jak najlepsze poznanie przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz kształtowanie wiedzy i umiejętności wymaganych do tego by w sposób bezpieczny poruszać się w górskim terenie.

Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych „ludzi gór”- pracowników TOPR, TPN, instruktorów wspinaczki skalnej, przewodników.

O tej nowej inicjatywie z Maciejem Ziarko – pomysłodawcą szkoły, a jednocześnie ratownikiem TOPR, rozmawia Bartosz Michalak.

Bartosz Michalak: Skąd wziął się pomysł na Zieloną Szkołę Tatry?

zielona-szkola-tatry-6
Fot. arch. Zielona Szkoła Tatry.

Maciej Ziarko: Pomysł na stworzenie Zielonej Szkoły Tatry powstał pod wpływem obserwacji turystów odwiedzających Tatry. Zdałem sobie sprawę że wielu tragicznych w skutkach wypadków można by uniknąć gdyby ludzie byli lepiej przygotowani do chodzenia po górach. Jestem przekonany o tym, że spora część wypadków w Tatrach wynika ze złego a właściwie braku, jakiegokolwiek przygotowania do chodzenia po górach. Wydaje mi się, że w Polsce w szkołach nikt dzieciom nie przekazuje podstawowej wiedzy i zasad jakich trzeba przestrzegać wybierając się w góry. I tak właśnie powstał pomysł na stworzenie inicjatywy która w ciekawy i praktyczny sposób daje możliwość zdobycia podstaw potrzebnych do bezpiecznych wędrówek nie tylko po Tatrach. Zielona Szkoła Tatry to przedsięwzięcie które, tworzą ludzie związani z Tatrzańskim Parkiem Narodowym oraz Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Naszym celem jest przekazywanie wiedzy o tym jak bezpiecznie poruszać się po górach oraz wyrabianie w dzieciach wrażliwość, szacunku oraz poczucia odpowiedzialności za przyrodę.

BM: Kto wspiera ta inicjatywę?

MZ: W naszej inicjatywie wspierają nas jako oficjalni patroni: Tatrzański Park Narodowy oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Współpracujemy także z wykwalifikowanymi przewodnikami tatrzańskimi oraz instruktorami sportów górskich.

BM: Jak wyglądają takie zajęcia?

MZ: Przygotowany przez nas 5-dniowy program składa się z bloku górskiego i przyrodniczego. W części górskiej koncentrujemy się na praktycznym uczeniu zasad bezpiecznego poruszania się po górach. Nie chodzi tu o sztywne regułki i uczenie się ich na pamięć. Zależy nam na wyrobieniu w młodych ludziach nawyków które dla nas są oczywiste. Chcemy pokazać dzieciom że „góry” zaczynają się już na etapie zaplanowania wycieczki i spakowania plecaka. Uczymy czytania mapy, posługiwania się kompasem. Ważnym elementem naszej szkoły jest uczenie dzieci rozpoznawania zagrożeń jakie mogą spotkać w górach. Sporo czasu poświęcamy również na tematy związane z przyrodą. W prowadzeniu zajęć nie zastąpieni są moi koledzy z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z tą przyrodą jest trochę podobnie jak z chodzeniem po górach. Liczymy na to że uda się nam zaprzyjaźnić dzieci z przyroda i wpłynąć na ich lepszy stosunek do niej w przyszłości. To się chyba nazywa budowaniem świadomości ekologicznej :)

zielona-szkola-tatry-4
Fot. arch. Zielona Szkoła Tatry.

BM: Co dzieci wyniosą z takich lekcji?

MZ: Chcemy żeby dzieci zdawały sobie sprawę z tego, że idąc w góry ich własne bezpieczeństwo w zdecydowanej większości zależy od nich samych, nie zależnie od tego czy będą to Tatry czy inne góry. Chodzi o to żeby w młodych ludziach wyrobić pewne nawyki. Siedząc w ławce dużo trudniej jest sobie wyobrazić to o czym mówimy. Oczywiście – można tą wiedzę sprzedać przed tablica, ale to chyba nie o to chodzi. A w dłuższej perspektywie mamy nadzieję, że uda się nam zmniejszyć liczbę wypadków górskich, poprzez większą świadomość górskich zagrożeń przez ludzi wybierających się na wędrówkę.

BM: Dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za rozwój projektu!

MZ: Najważniejsze aby nasze zajęcia przyniosły kiedyś realną poprawę bezpieczeństwa w górach :)

Rozmawiał Bartosz Michalak

 

zielona-szkola-tatry-7
Fot. arch. Zielona Szkoła Tatry.

Aby zgłosić chęć uczestnictwa w zajęciach i dokonać rezerwacji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na oficjalnej stronie projektu. Lub skontaktować się bezpośrednio z Zieloną Szkołą Tatry:

Zielona Szkoła Tatry Maciej Ziarko

Broniewskiego 13a
34-500 Zakopane
http://www.zielonaszkolatatry.pl

E-mail:  kontakt@zielonaszkolatatry.pl

Tel. 604 574 714,
888 227 678.