Trzydzieści pięć lat temu, 17 lutego 1980 roku, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierws zdobyli zimą Mount Everest (8850 m). Kierownikiem wyprawy był Andrzej Zawada.

Wejście na szczyt udało się, przysłowiowym, rzutem na taśmę. 15 lutego wygasło pozwolenie na atak szczytowy. Dzięki kontaktowi radiowemu z władzami Nepalu udało się je przedłużyć, aby przeprowadzić jeszcze jeden, ostatni atak, który ruszył 16 lutego.
Z obozu III wyruszyli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki:
„ W oczach Zawady widziałem niepokój, obawę, może smutek . Chyba już nie wierzył w to, że się powiedzie. Trudno mu się dziwić…”
wspomina Krzysztof Wielicki
17 lutego wyruszyli z obozu IV o godzinie 7 rano, zabierając ze sobą po jednej butli z tlenem. O 14.25 przekazali do bazy dobrą wiadomość – byli na szczycie.
Andrzej Zawada tak wspominał tą chwilę:
Najpiękniejsza chwila w życiu. A potem znowu niepokój o ich powrót, o odmrożone nogi Krzyśka, o ich siły, gdy na południowym wierzchołku Everestu skończył im się tlen. Jeszcze jedna nerwowa noc, kiedy po meldunku Leszka, że jest w obozie IV, nie było wiadomości, czy dotarł tam również Krzysztof…

19 lutego obaj Himalaiści byli już bezpieczni w bazie.
Cichy i Wielicki zostawili na szczycie różaniec od papieża i drewniany krzyżyk, upamiętniający śmierć filmowca Staszka Latałły w czasie wyprawy na Lhotse w 1974 oraz termometr rejestrujący temperatury minimalne. Zostawienie krzyża, oraz telegram z gratulacjami od Jana Pawła II spowodowało, że po powrocie do kraju pierwszy sekretarz PZPR podczas powitania wyprawy na lotrnisku nie podał ręki kierownikowi wyprawy – Andrzejowi Zawadzie.
Reinhold Messner próbował zakwestionować wartość wejścia Polaków, jednak po jakimś czasie wycofał się z tych zarzutów i wywiadzie udzielonym niedawno Gazecie Wyborczej przyznał, że Zimowe wejście na Everest to:
„najważniejsze wejście na ośmiotysięcznik w historii alpinizmu.”

Skład wyprawy: Andrzej Zawada (kierownik), Józef Bakalarski (filmowiec), Leszek Cichy, Krzysztof Cielecki, Ryszard Dmoch (zastępca kierownika ds. organizacyjnych), Walenty Fiut, Ryszard Gajewski, Zygmunt Andrzej Heinrich, Jan Holnicki-Szulc, Robert Janik (lekarz), Bogdan Jankowski, Stanisław Jaworski (filmowiec), Janusz Mączka, Aleksander Lwow, Kazimierz W. Olech, Maciej Pawlikowski, Marian Piekutowski, Ryszard Szafirski, Krzysztof Wielicki, Krzysztof Żurek, Stanisław Kardasz – ksiądz Krzysztof i Mirek Wiśniewscy – kierowcy. Ponadto w Nepalu do wyprawy dołączyli: Bishow Nath Regmi (oficer łącznikowy) oraz 5 Szerpów – Pemba Norbu Sherpa, Ningma Tensing, Pasang Norbu, Nawang Yenden i Indre.