Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Zimowe wejście na Everest – dziś mija 35 lat od sukcesu Polaków

Trzydzieści pięć lat temu, 17 lutego 1980 roku, Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierws zdobyli zimą  Mount Everest (8850 m). Kierownikiem wyprawy był Andrzej Zawada. 

wielicki-szczyt
Krzysztof Wielicki na szczycie Everestu

Wejście na szczyt udało się, przysłowiowym, rzutem na taśmę. 15 lutego wygasło pozwolenie na atak szczytowy. Dzięki kontaktowi radiowemu z władzami Nepalu udało się je przedłużyć, aby przeprowadzić jeszcze jeden, ostatni atak, który ruszył 16 lutego.
Z obozu III wyruszyli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki:

 „ W oczach Zawady widziałem niepokój, obawę, może smutek . Chyba już nie wierzył w to, że się powiedzie. Trudno mu się dziwić…”

 wspomina Krzysztof Wielicki

17 lutego wyruszyli z obozu IV o godzinie 7 rano, zabierając ze sobą po jednej butli z tlenem. O 14.25 przekazali do bazy dobrą wiadomość – byli na szczycie.
Andrzej Zawada tak wspominał tą chwilę:

Najpiękniejsza chwila w życiu. A potem znowu niepokój o ich powrót, o odmrożone nogi Krzyśka, o ich siły, gdy na południowym wierzchołku Everestu skończył im się tlen. Jeszcze jedna nerwowa noc, kiedy po meldunku Leszka, że jest w obozie IV, nie było wiadomości, czy dotarł tam również Krzysztof…

everesttort
Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy w bazie.

19 lutego obaj Himalaiści byli już bezpieczni w bazie.
Cichy i Wielicki zostawili na szczycie  różaniec od papieża i drewniany krzyżyk, upamiętniający śmierć filmowca Staszka Latałły w czasie wyprawy na Lhotse w 1974 oraz termometr rejestrujący temperatury minimalne. Zostawienie krzyża, oraz telegram z gratulacjami od Jana Pawła II spowodowało, że po powrocie do kraju pierwszy sekretarz PZPR podczas powitania wyprawy na lotrnisku nie podał ręki kierownikowi wyprawy – Andrzejowi Zawadzie. 

Reinhold Messner próbował zakwestionować wartość wejścia Polaków, jednak po jakimś czasie wycofał się z tych zarzutów i wywiadzie udzielonym niedawno Gazecie Wyborczej przyznał, że Zimowe wejście na Everest to:  

„najważniejsze wejście na ośmiotysięcznik w historii alpinizmu.”

Mount_Everest_winter_1980_cert
Potwierdzenie zdobycia szczytu

Skład wyprawy: Andrzej Zawada (kierownik), Józef Bakalarski (filmowiec), Leszek Cichy, Krzysztof Cielecki, Ryszard Dmoch (zastępca kierownika ds. organizacyjnych), Walenty Fiut, Ryszard Gajewski, Zygmunt Andrzej Heinrich, Jan Holnicki-Szulc, Robert Janik (lekarz), Bogdan Jankowski, Stanisław Jaworski (filmowiec), Janusz Mączka, Aleksander Lwow, Kazimierz W. Olech, Maciej Pawlikowski, Marian Piekutowski, Ryszard Szafirski, Krzysztof Wielicki, Krzysztof Żurek, Stanisław Kardasz – ksiądz Krzysztof i Mirek Wiśniewscy – kierowcy. Ponadto w Nepalu do wyprawy dołączyli: Bishow Nath Regmi (oficer łącznikowy) oraz 5 Szerpów – Pemba Norbu Sherpa, Ningma Tensing, Pasang Norbu, Nawang Yenden i Indre.